ŚCIANA WSPINACZKOWA

WSPINACZKA W POLSCE

Jest jedną z bardziej popularnych i prężnie rozwijających się dyscyplin sportu. Ogromną zaletą wspinaczki jest jej wszechstronny, pozytywny wpływ na organizm człowieka, oraz dostępność dla szerokiego grona odbiorców, korzystających z licznie powstających sztucznych ścian wspinaczkowych.

ODROBINA HISTORII

W Polsce pierwszą ścianę z prawdziwego zdarzenia zainstalowali w połowie lat osiemdziesiątych wspinacze Klubu Wysokogórskiego z Gliwic. Wykorzystali w tym celu dwudziestometrowy szyb windy w budynku, w którym mieści się siedziba klubu. Taka lokalizacja spowodowała, że pod ścianą było zawsze tłoczno.

Po dziesięciu latach, w roku 1995, obiekt został zmodernizowany przez naszą firmę tak, by sprostać rosnącym wymaganiom i umiejętnościom korzystających z niego wspinaczy.

Następne lata przyniosły gwałtowny wzrost popularności wspinaczki, również wśród osób nie związanych bezpośrednio ze środowiskiem wspinaczkowym. W naszym kraju liczba ścian to około 400 – 450 obiektów, a wciąż powstają nowe. Najwięcej ścian znajduje się w południowej i zachodniej części kraju. Należy się pochwalić, że przeważająca ich część to „nasza robota”.  Zbudowaliśmy ponad 400 obiektów wspinaczkowych, kolejne projekty są w trakcie, lub czekają na realizację. Łączna powierzchnia wybudowanych przez nas ścian wynosi już prawie 15.000 m2.

WSPINACZKA NA ŚWIECIE

Zalety wspinaczki jako formy rekreacji i sportu doceniono już w wielu krajach świata. Ostatnie 30 lat to prawdziwa eksplozja popularności wspinania. W samej tylko Francji powstało w tym czasie około 8 tysięcy sztucznych ścian wspinaczkowych.

W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej sztuczne ściany wspinaczkowe stały się niezbędnym elementem wyposażenia hal sportowych, ośrodków sportowo-rekreacyjnych oraz szkolnych sali gimnastycznych. Niewielkie ściany wspinaczkowe instaluje się też standardowo w przedszkolach.

ZALETY ŚCIANY WSPINACZKOWEJ:

– aktywne spędzanie czasu;

– pozytywne emocje;

– wspinanie jest doskonałym sportem dla dzieci;

– możliwość treningu dla sportowców i profesjonalistów;

– możliwość organizacji imprez wspinaczkowych;

– wspinanie przyciąga młodzież;

– zajęcia na ścianie wspinaczkowej z wychowania fizycznego;

– możliwość organizacji zawodów wspinaczkowych;

– organizacja imprez dla firm;

– prowadzenie rehabilitacji;

– organizacja sekcji wspinaczkowych dla osób od 3 lat;

– budowa pozytywnych więzi między ludźmi;

– promocja aktywnego trybu życia;

– bezpieczeństwo wspinaczki.

GDZIE BUDOWAĆ?

Ścianę wspinaczkową możemy zainstalować wszędzie. Od przeznaczenia ściany wspinaczkowej oraz miejsca instalacji zależy jej wielkość i charakter. Obiekty, w których mogą zostać zainstalowane ściany wspinaczkowe to m.in.:

– szkoły podstawowe, średnie oraz wyższe uczelnie;

– centra handlowo-rekreacyjne, hipermarkety;

– nowoczesne centra rozrywki;

– miejskie ośrodki sportu i rekreacji;

– hale i  inne obiekty sportowe;

– kluby „fitness”;

– jednostki wojskowe;

– przedszkola oraz place zabaw dla dzieci;

– zaadoptowane pomieszczenia typu: piwnice, magazyny etc. (ściany do treningu sportowego typu „bouldering”);

– prywatne obiekty (wille, kamienice, ogrody etc.);

– mieszkania w blokach – małogabarytowe ścianki.

JAK WYBUDOWAĆ ŚCIANĘ WSPINACZKOWĄ?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zwrócenie się w tej sprawie do nas – do firmy Monolit. Niezależnie od tego jak dokładnie sprecyzowane są założenia, kompleksowo, od pierwszego do ostatniego kroku prowadzimy z Wami inwestycję.

Aktualności:

DLACZEGO JESTEŚMY NAJLEPSI?

Firmę MONOLIT tworzą ludzie od lat związani ze wspinaniem – sportowym, wysokogórskim, skałkowym. Wspinanie to nasza pasja i zawód – jesteśmy profesjonalistami. Proponowane przez nas rozwiązania są wynikiem naszych własnych doświadczeń, dlatego ciągle udoskonalamy nasze technologie, wkładając w rozwój firmy wiele zaangażowania i wysiłku. To dlatego jesteśmy najlepsi – kochamy to, co tworzymy. Dzięki temu […]

WSPINANIE – BEZPIECZNA RADOŚĆ RUCHU

Wspinanie jest jedną z bardziej popularnych i prężnie rozwijających się dyscyplin sportu w Polsce i na świecie. Ogromną zaletą wspinaczki jest jej wszechstronny, pozytywny wpływ na organizm człowieka, oraz dostępność dla szerokiego grona odbiorców, korzystających z licznie powstających sztucznych ścian wspinaczkowych. Wspinaczka rozwija się jako sport uprawiany w gronie znajomych, w atmosferze dobrej zabawy, przy […]

facebook

Partnerzy